Kedden a Perugiai Külföldiek Egyetemén a Budapesti Kodály Zoltán Női Kar adott koncertet

A magyar zene és ének elbűvölte a perugiaiakat

 

Minden bizonnyal nem bánták meg azok, akik a hirtelen jött téltől nem riadtak vissza, és kedd este elmentek a Perugiai Külfödiek Egyetemének Nagytermébe, hogy meghallgassák a Budapesti Kodály Női Kar szép koncertjét. A Fiatal Zenészek Egyesületének meghívására fellépő kórus csupa magyar zeneszerző művéből álló programmal szórakoztatta a jelenlévőket. Kodály, akinek a nevét is viselik, Bartók, Bárdos Lajos és Vavrinecz műveket adtak elő. A harmonikusan egymáshoz illeszkedő dalok a magyar hagyományoknak és természetnek állítanak emléket, ahogy a magyar tengerről, a Balatonról szóló napfénnyel és játékossággal teli dal is. A műveken érződött a sajátos magyar folklór íze, amit megnemesített a letisztult zenei hagyományokat átörökítő és tovább vivő zeneszerzők mesterségbeli tudása. A B.Horváth Andrea által biztos kézzel irányított kórus mértéktartóan és visszafogottan tolmácsolta a dalokat, de ahol szükséges volt, tele voltak a dalok életerővel. A biztos mesterségbeli tudásnak és az oldott, közvetlen előadásmódnak köszönhetően a kórus a polifonikus hangzás legnehezebben megoldható feladatain is könnyedén átjutott.
A szólista, Mátlé Éva is szépen és kifejezően énekelt, énekhangját megcsodálhattuk a kórus, és a zongora kíséretében is.
Ezt a remek teljesítményt joggal várhattuk el egy olyan énekkartól, amely ugyan a mai formájában csak  1995-óta áll fenn,  de remekül magáévá tette annak a  híres Budapesti Kodály Kórusnak az örökségét, amit a jól ismert zenepedagógus, Andor Ilona alapított, akit munkásságáért Liszt -díjjal tüntettek ki, és aki jó három évtizeden keresztül meghatározó személyisége volt a magyar és nemzetközi kórusművészetnek, valamint egyike volt a gyermekhangokra komponált  legismertebb Bartók- és Kodály- művek megszólaltatóinak .
B. Horváth Andrea és a kórus valamennyi tagja Andor Ilona - tanítvány volt, akinek az előadóművészete olyan értéket képviselt a számukra, amit aktív kórus tevékenységen keresztül kívánnak továbbítani Magyarországon és külföldön is.
B. Horváth Andrea, aki nemcsak a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium és Általános Iskola zenetanára, hanem a híres, az általános iskolákban történő zenei oktatásra kifejlesztett Kodály- módszert bemutató nemzetközi szemináriumok elismert előadója is, gyakori vendége Olaszországnak, ahol immár 25 év tapasztalatait tudja megosztani vendéglátóival.

 

A november 5-i koncertről szóló cikk megjelent az Il Giornale dell'Umbria 2002.november 7-i számában Perugiában